Skip to content

Rozwiązania technologiczne

Wytrawianie i pasywacja w czystych i bezpiecznych warunkach.

Opierając się na ponad 70 lat doświadczeniach w badaniu, projektowaniu i produkcji urządzeń, kolejną innowacją firmy Delmet stał się komorowy system do wytrawiania stali. Instalacje natryskowe działające w podobny sposób, jak przez wielu z nas używane zmywarki do naczyń, spowodował optymalizację zużycia preparatów chemicznych, kosztów produkcji poprzez ograniczone zużycie wody i energii.

Posejdon - komorowy sytem do wytrawiania stali

Posejdon, bo o nim mowa to koncepcja komorowego sytemu do wytrawiania stali, która opiera się na pracy środkami chemicznymi w obiegu zamkniętym odizolowanym od otoczenia, z wyeliminowaniem udziału pracownika w czasie ścisłej obróbki chemicznej. Jest instalacją innowacyjną i zaawansowaną elektronicznie, która posiada panel oprogramowania wraz z remote control. Poza tym instalacja ta spełnia wszystkie wymagania Przemysłu 4.0 i może być połączona z serwerem w celu monitorowania wszystkich parametrów zużycia wody, energii elektrycznej i produktów chemicznych. Komorowy system do wytrawiania stali posiada wewnętrzny system wentylacyjny, który uaktywnia się jedynie podczas pracy, a system ogrzewania jest szybki i energooszczędny. Brak przy tym toksycznych oparów chemicznych i przykrych zapachów w hali podczas pracy. Nie ma konieczności czasochłonnych szkoleń lub szukania pracowników z doświadczeniem przy obróbce chemicznej stali. Posejdon gwarantuje bardzo niskie zużycie preparatów chemicznych. Standardowe wytrawianie stali metodą natryskową powoduje jednokrotne użycie preparatu wytrawiającego. Metoda zanurzeniowa (kąpielowa) to konieczność zalania jej odpowiednią ilością preparatu wytrawiającego. Dla przykładu wanna o wymiarach 4 x 2 x 1 m (standardowe wymiary wanien trawiących) potrzebuje około 7,5 m3 kąpieli. Jeżeli cykl produkcyjny przewiduje 3 procesy, np. odtłuszczanie, wytrawianie i pasywację oznacza to, że potrzebujemy 3 wanny i około 22 m3 różnych preparatów chemicznych. Komorowy system do wytrawiania stali przy realizacji trzech cyklów obróbki, potrzebuje około 250 litrów chemii wielokrotnego użytku na jeden proces. Ubytki preparatów chemicznych są uzupełniane automatycznie. Aby zoptymalizować rezultat obróbki i zmniejszyć zużycie wody wraz z komorowym systemem do wytrawiania stali można dostarczyć instalacje do oczyszczania i regeneracji wody, która dodatkowo zwiększy oszczędność jej zużycia do 70%.
Instalacja Posejdon może zostać standardowo wykonana w 4 różnych wielkościach (od 0,5 m3 do 26 m3) w zależności od wielkości wyrobów do obróbki chemicznej. Niemniej instalacja ta może zostać w pełni wykonana pod klienta w zależności od indywidualnych wymagań. Obróbki chemiczne z reguły kojarzą się z trudnym i „brudnym” procesem, które często odbywają się w nieodpowiednich warunkach i w nie przystosowanych halach produkcyjnych, co grozi nie tylko sankcjami środowiskowymi, ale stwarza również niebezpieczeństwo dla pracowników. Odpowiedzią na brak czystości i porządku w procesie pasywacji jest system Shell kolejny system komorowy opracowany przez firmę Delmet. Jest to system w odpowiedzi na potrzeby Klientów, aby procesy wytrawiania i pasywacji przeprowadzać w halach produkcyjnych. System Shell wykonany w zabudowie kontenerowej odpornej na działanie kwasów i zasad, który pozostaje niezmieniony przez wiele lat, pozwala bezpiecznie zarządzać procesem chemicznym. System ten posiada własną wentylację, oświetlenie, który wyposażony jest w wanny do trawienia i pasywacji stali nierdzewnej wraz z całą aparaturą niezbędną do przeprowadzenia usunięcia przebarwień termicznych i wykonania pasywacji na stalach nierdzennych. Wewnątrz komora może być wyposażona według potrzeb Klienta i w zależności od procesu we wszystkie stacje obróbki, zbiorniki, natryski itp. konfigurując ją w taki sposób, aby proces był jak najszybszy i najprostszy w obsłudze. Dzięki systemom komorowym obróbka chemiczna jest szybka, czysta i przyjemna. Brak przy tym kwaśnych popłuczyn i żrących produktów chemicznych niszczących posadzkę w halach produkcyjnych zapewniając czyste i suche środowisko pracy. A to wszystko zgodnie z zasadami ASTM A380 i ASTM 967 z możliwością zoptymalizowania cyklu produkcyjnego i bez zbędnego ryzyka sankcji środowiskowych.