Czym jest wytrawianie stali?
Wytrawianie stali to proces chemiczny, który odbudowuje warstwę pasywną, poprzez usunięcie przebarwień termicznych spowodowanych obróbką termiczną lub mechaniczną. Proces wytrawiania można przeprowadzić kilkoma różnymi metodami w zależności od specyfiki gotowego wyrobu oraz warunków umożliwiających wykonanie prac. Najbardziej popularną i najczęściej stosowaną metodą wytrawiania jest pasta trawiąca, która na spoinę i strefę przegrzania termicznego nanoszona jest za pomocą pędzla. Natomiast jeżeli zadaniem jest wytrawienie całej powierzchni i dodatkowo, poza usunięciem przebarwienia termicznego chcemy uzyskać rozjaśnioną i zmatowioną powierzchnię wyrobu, należy wykonać równomierny natrysk preparatu trawiącego za pomocą np. pomp membranowych lub poprzez zanurzenie całego wyrobu w kąpieli trawiącej.
Wytrawianie stali bez użycia kwasu azotowego
Spółka passeco jest przedstawicielem włoskiej firmy Delmet na rynku polskim. – Dzięki tej współpracy polscy przedsiębiorcy mają również możliwość skorzystania z innowacyjnej gamy ekologicznych preparatów chemicznych opartych na nowej formule, które nie zawierają w swoim składzie kwasu azotowego – mówi Zbigniew Marcinkowski.
Ich użycie pozwala rozwiązać problemy związane z występowaniem azotu ogólnego w ściekach oraz redukcję tlenków i ditlenków azotu. Mowa jest o kąpieli do wytrawiania stali nierdzewnych, która została wicie pozbawiona kwasu azotowego. Kolejnym preparatem ekologicznym, zgodnym z ASTM 967, jest pasywator na bazie kwasu cytrynowego, opracowany z myślą o zwiększeniu odporności na korozję i zapewnieniu (po odpowiednim wytrawieniu) przywrócenia pasywnej powłoki tlenków chromu, typowych dla stali nierdzewnych serii 300 (np. 304, 316).
Przygotowanie powierzchni do wytrawiania
Oferta passeco to także przenośne urządzenia DLT, wykorzystujące proces elektrochemiczny. Pozwalają wykonywać pracę wytrawiania w miejscach, gdzie użycie chemicznych preparatów jest zabronione albo niemożliwe. Dzięki niemu pasywacja stali staje się niezwykle prosta. W każdym przypadku należy zadbać o dokładne oczyszczenie powierzchni wyrobów, polegające na całkowitym usunięciu z niej wszelkich zanieczyszczeń, powstających podczas procesów mechanicznych, używając np. delmet rust killer. Preparat ten usuwa rdzawe naloty i zabrudzenia organiczne, powodując odtłuszczenie i przygotowanie powierzchni do wytrawiania lub przywrócenie jej pierwotnego wyglądu.
Trawienie i pasywacja w czystych warunkach? – kliknij tutaj.