Skip to content

Ekologiczna pasywacja stali nierdzewnych

Elementy wykonane ze stali nierdzewnych spotykamy codziennie, poczynając od tak bliskiego dla nas wszystkich gospodarstwa domowego (zlewozmywaki, elementy składowe sprzętu AGD, naczynia etc.), przemysłu komunikacyjnego (budowa i wyposażenie środków transportowych), przez przemysł budowlany (konstrukcje, dachy, słupy, fasady, balustrady etc.), spożywczy (np. mleczarnie, przemysł napojów, browary), aż po sekto chemiczny i farmaceutyczny, przemysł rafineryjno-pertochemiczny oraz wiele innych.

Stal nierdzewna na dobre zadomowiła się w naszym otoczeniu.
Wciąż jednak sporym wyzwaniem bywa optymalna obróbka tego materiału.

Pasywacja, jak i pielęgnacja stali nierdzewnej wymaga zastosowania odpowiednich produktów, bezwzględu na sektor, w którym materiał ten jest wykorzystywany.

W rozwiązywaniu problemów związanych z chemiczną obróbką stali nierdzewnych może pomóc spółka passeco – twierdzi Zbigniew Marcinkowski, prezes firmy. Spółka passeco jest przedstawicielem włoskiej firmy Delmet na rynku polskim.

Dzięki tej współpracy polscy przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z innowacyjnej gamy preparatów chemicznych Delmet opartych na nowej formule, które nie mają w swoim składzie kwasu azotowego. Ich użycie pozwala rozwiązać problemy związane z występowaniem azotanów w ściekach oraz redukcję tlenków i ditlenków azotu.

Podstawowym preparatem eko jest DELMET ecoplus 2000. Jest to kąpiel do wytrawiania stali nierdzewnych, która została całkowicie pozbawiona kwasu azotowego. Zaletą tej kąpieli jest również brak powstawania osadów na dnie wanny do trawienia. Kolejnym podstawowym preparatem ekologicznym, zgodnym z ASTM 967, jest pasywator DELMET P2000 na bazie kwasu cytrynowego. Ten przyjazny dla środowiska pasywator opracowano z myślą o zwiększeniu odporności na korozję i zapewnieniu (po odpowiednim wytrawieniu) przywrócenia pasywnej powłoki tlenków chromu, typowych dla stali nierdzewnych serii 300 (np. 304, 316).

W ofercie Delmetu dostępne są również preparaty chemiczne na bazie tradycyjnych produktów, które oparte są na kwasie azotowym, mające na celu przywrócenie warstwy tlenków chromu zgodnie z ASTM 380. Jednym z najlepszych preparatów w tej gamie jest DELMET spray strong. Jest to żel natryskowy (bejca trawiąca natryskowa) przeznaczony do nakładania na duże powierzchnie. Konsystencja żelowa pozwala na utrzymywanie się preparatu na powierzchniach pionowych. Natomiast najprawdopodobniej najskuteczniej szym żelem do trawienia na rynku polskim, który jest dostępny w ofercie już od marca 2021 r., jest DELMET spray strong extra.

Pierwszych prób już dokonano i wiem, że doskonale radzi sobie z usuwaniem przebarwień termicznych na materiałach wysokogatunkowych – przekonuje Zbigniew Marcinkowski.

Po zastosowaniu żeli trawiących natryskowych ostateczny rezultat jestanalogiczny pod względem estetyki do wyników uzyskiwanych w procesie wytrawiania zanurzeniowego. W każdym wymienionym przypadku należy zadbać o dokładne oczyszczenie powierzchni elementów, polegające na całkowitym usunięciu z powierzchni wszelkich zanieczyszczeń powstających podczas procesów mechanicznych. W celu uzyskania oczekiwanych rezultatów najlepiej użyć DELMET ecoclean 2000, który również jest przyjazny środowisku. Preparat ten usuwa rdzawe naloty i zabrudzenia organiczne, powodując odtłuszczenie powierzchni i przywrócenie jej pierwotnego wyglądu.

Oferta firmy Delmet to także w pełni automatyczne linie do elektropolerowania stali, komorowe bezemisyjne systemy trawiące, jak również przenośne urządzenia wykorzystujące proces elektrochemiczny, np. DLT 500. Urządzenia DLT to opatentowany system włoskiej firmy DELMET służący do usuwania przebarwień termicznych metodą elektrolityczną. Pozwala zaoszczędzić czas niezbędny do odtworzenia pierwotnego wyglądu stali nierdzewnej po spawaniu. Dzięki niemu pasywacja stali staje się niezwykle prosta i znacznie szybsza od tradycyjnych metod.